Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

      Zapomniałem hasło/login

Polski Deutsch English

ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Zed: :))) Oczywiście Maćku, pomimo że wykładnia prawa jest po Twojej stronie, ale nie życzę spotkania ze służbami ochrony. Kilka lat temu przed biurowcem Rudna Główna na płocie ktoś zamieścił taki napis zakaz fotografowania, przy samym biurowcu zakaz lotu dronem, ale tych oficjalnych znaków zakazu nie ma.
Zed: :))) dzięki:)))
Krzysztof Kozłowski: Jest pusty obiekt- :)
Krzysztof Kozłowski: Jak pisałem niegdyś pod - to najprawdopodobniej pozostałość po monumencie. Charakterystyczny cokół- jest to dla mnie tzw. oczywista oczywistość. Dodatkowo sam krzyż nie wygląda na zabytkowy.
Zed: Na pierwszym planie oczko wodne przypałacowe -
Krzysztof Kozłowski: To nie kwestia techniki, dwie powyższe karty są zapewne wydane w tym samym czasie. Są karty gdzie przykładowy budynek ukazany jest dwóch, trzech różnych kolorach, zależnie od fantazji wydawcy. Pytanie czy warto zbierać wszystkie warianty jednej pocztówki w różnych kolorach? To zjawisko warto zasygnalizować z racji tego iż sporo ludzi jest przekonanych iż tak budynki niegdyś wyglądały.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

RobTur
Zbigniew Waluś
Zbigniew Waluś
Tomasz Lewicki
Tomasz Lewicki
Parsley
Wincenty Miros
Wincenty Miros
Wincenty Miros
Wincenty Miros
mietok
mietok
mietok
Stanisław Starek
MacGyver_74
MacGyver_74
dariuszfaranciszek
MacGyver_74
atom
atom
MacGyver_74

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Polkowice 1962-1972
Autor: RAJL°, Data dodania: 2017-11-08 13:53:18, Aktualizacja: 2017-11-08 16:54:41, Odsłon: 2983

Subiektywy wybór z kalendarium wydarzeń

W początkowym okresie powojennego rozwoju Polkowic, odradzające się miasto oraz kopalnia nosząca takie same imię, były ze sobą bardzo związane. Dlatego bardzo dużo ciekawych informacji na temat miasta można znaleźć w specjalnym wydawnictwie z 1972 roku, wydanym z okazji 10-lecia kopalni pod nieskomplikowanym tytułem „Zakłady Górnicze Polkowice 1962-1972”.

 
 

Niech pierwszym przykładem będzie subiektywny wybór z wymienionych w książce wydarzeń w Calendarium lat 1962-72:

1962

  • Do 1962 r. Polkowice liczyły 2240 mieszkańców, z czego 230 osób dojeżdżało do pracy w Lubinie. Polkowice posiadały 83 gospodarstwa rolne, szkołę, bibliotekę, kino, POM, mleczarnię, GS, dworzec kolejowy, przystanek autobusowy.
  • Rozpoczęto budowę kopalni „POLKOWICE I", z której w 1968 r. będzie się wydobywać 25% docelowej produkcji rudy miedzi. W 1965 r. rozpocznie się budowę trzeciej kopalni miedziowego zagłębia — „POLKOWICE II".
  • „Wiadomości Legnickie" z 27 lipca 1962 r. donoszą: „Plan perspektywiczny zakłada zlokalizowanie w Polkowicach siedziby dyrekcji trzech zakładów: kopalni „POLKOWICE I", „POLKOWICE II" oraz fabryki ksantogenianu. Aby zakwaterować załogi tych trzech zakładów, rozbudowuje się Polkowice do rzędu 15-tysięcznego miasta. Opodal Polkowic przystąpiono w br. do budowy kopalni miedzi. Polkowickie budownictwo rozpoczęto od budowy dwóch hoteli robotniczych, z których jeden zostanie oddany jeszcze w br. Obecnie już nikt z Polkowic nie dojeżdża do pracy, bowiem wszyscy są zatrudnieni przy budowie kopalni".
  • „Wiadomości Legnickie" z 30. XI. 1962 r. donoszą: „W przyszłym roku przystąpi się do głębienia szybów kopalni „POLKOWICE". Obecnie prowadzi się prace przygotowawcze do tego przedsięwzięcia".

1963

  • W „Wiadomościach Legnickich" z 10. V. 1963 r. czytamy: „...wieś Polkowice już wkrótce podniesiona będzie do rangi miasta. Krakowski „Miastoprojekt" zakończył prace nad planem zabudowy Polkowic. Założenia przewidują, iż 20-tysieczne miasto podzielone będzie na dwie części: mieszkalną i centralną. Wyznaczono już miejsca na szkoły, przedszkola i apteki. Nowe miasto otrzyma także stadion sportowy, kino i dom kultury".
  • 18. VI. 1963 r. ruszyło w kopalni „POLKOWICE" głębienie szybu P-2.
  • „Wiadomości Legnickie" z 13 sierpnia 1963 r. piszą: „Polkowice już w przyszłym roku zamienią się w olbrzymi plac budowy. Za 6 min zł rozpocznie się tu budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Równocześnie DBOR przystąpi do rozbudowy osiedla górniczego o blisko li tys. izb mieszkalnych. W tym roku rozpoczęto już zabudowę rynku, który ma być gotowy pod koniec 1964 r."
  • W październiku 1963 r. rozpoczęto głębienie szybu P-l.

1964

  • 25 II 1964 r. przystąpiono do głębienia szybu P-3 kopalni „POLKOWICE".
  • „Przed 22 lipca 1964 r. „Rem" chce oddać do użytku trzeci i ostatni hotel robotniczy w Polkowicach" (..Gazeta Robotnicza" — 16. IV. 1964 r.).
  • W polkowickich hotelach robotniczych nie można się należycie umyć po pracy, gdyż od kwietnia br. z kranów płynie tylko zimna woda.
  • W tym roku przystąpi się do głębienia szybów kolejnych, a z początkiem roku 1965 ostatniego szybu. W ten sposób górnicy PBK dochodzą do półmetka budowy miedziowego zagłębia.
  • W 1964 r. zakończono budowę kolektorów magistralnych: deszczowego i sanitarnego. Kolektor deszczowy połączony już jest z rzeką, natomiast kolektor sanitarny podłączony będzie do oczyszczalni ścieków. Inwestycje te nie pozostaną bez wpływu na zły stan błotnistych dróg Polkowic.
  • 5 X 1964 r. przystąpiono do głębienia szybu P-4.
  • 20 X 1964 r. — przystąpiono do głębienia szybu przedostatniego kopalni „POLKOWICE".
  • 26 X 1964 r. rozpoczęto głębienie kolejnego szybu.

1965

  • W połowie lipca 1965 r. otwarto w rynku pierwszy w Polkowicach sklep z konfekcją damską, męską i dziecięcą. Sklep z artykułami drogeryjno-mydlarskimi, który mieścił się w jednym pomieszczeniu z artykułami gospodarstwa domowego, przeniesiono do odremontowanego lokalu po sklepie spożywczym. Oddano także osobny sklep z warzywami i owocami.
  • Z końcem czerwca 1965 r. brygady „Re-mu" przystąpiły do montażu stałej wieży wyciągowej dla szybu P-1 i stalowej konstrukcji nadszybia głównego. Za kilka miesięcy zostanie ona nasunięta na właściwe miejsce. Ten oryginalny eksperyment pozwala na daleko idące oszczędności i skrócenie cyklu robót.
  • We wrześniu 1965 r. Polkowice liczyły 3,5 tys. mieszkańców.
  • 5 XI 1965 r. z szybu P-l kopalni „POLKOWICE" wydobyto pierwszy kubeł miedzionośnej rudy. Głębienie tego szybu trwało 750 dni. Szyb P-l dotarł do złóż rudy w dużo krótszym czasie niż pierwszy — uruchomiony w zagłębiu — szyb wschodni kopalni „Lubin", mimo że, aby dotrzeć do rudy, musiano tu zgłębić przeszło 200 mb. więcej.
  • W grudniu 1965 r. zakończono głębienie szybu P-l.

1966

  • W pierwszej dekadzie stycznia 1966 r. PRK-8 przekazało część pomieszczeń swojego hotelu robotniczego w Polkowicach na aptekę. W ten sposób zrealizowano jeden z postulatów wyborczych.
  • W maju 1966 r. zakończono głębienie szybu P-4. Jest to już czwarty gotowy szyb zagłębia.
  • W „Gazecie Robotniczej" z 10. VI. 1966 r. czytamy: „Od pewnego już czasu gospodarze pow. lubińskiego czynili starania o utworzenie w Polkowicach „Muzeum Miedzi". Inicjatywa ta spotkała się z przychylną opinią. Byłaby to pierwsza w kraju placówka, która eksponowałaby pełny przekrój miedziowych problemów. Posiadałaby ona bogate działy: geologii, górnictwa, hutnictwa i wyrobów z miedzi. Prezydium PRN w Lubinie wspólnie z KGHM będą finansować tę ciekawą placówkę, na siedzibę której jeszcze w br. wyremontuje się i adaptuje któryś z polkowickich budynków".
  • 3 października 1966 r. zakończono głębienie szybu P-3.

1967

  • 11 listopada 1966 r. ukazało się rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów o utworzeniu miasta Polkowice.
  • 1 I 1967 r. — po z górą 700 latach — Polkowicom przywrócono rangę miasta, bowiem już w 1265 r. miały one przywilej miejski. 15. I. br. odbyły się wybory do nowej rady narodowej. Na pierwszym posiedzeniu ustalono kierunek działalności i wytyczne związane z rozwojem nowego ośrodka.
  • W planie gospodarczym, ustalonym przez PRN w Lubinie na lata 1967—70, czytamy: Polkowice zamieszkiwać będzie 13 000 osób. ...W Polkowicach będzie zbudowanych 4.290 izb, z czego 200 z puli rad narodowych. ...W okresie bieżącego pięciolecia przy-stąpi się do budowy gazociągu z Lubina do Polkowic.
  • 8 I 1967 r. powołano w Polkowicach Miejski Komitet Frontu Jedności Narodu.
  • 25 I 1967 r. odbyła się pierwsza sesja MRN w Polkowicach. Wybrano nowe władze miasta.
  • 8. II 1967 r. szyb kolejny dotarł do końcowej głębokości.
  • W „Gazecie Robotniczej" z 30 marca 1967 r. czytamy: „Do końca bieżącej pięciolatki na zagospodarowanie Polkowic wyda się około 136 min zł. Miasto otrzyma 300 izb z puli rad narodowych, a 3025 z funduszów KGHM".
  • Jeszcze w tym roku powstanie w Polkowicach nowa piekarnia, a za dwa lata miasto otrzyma dom towarowy. W 1970 r. oddane zostaną do użytku dwa pawilony handlowe, żłobek, przychodnia lekarska, szkoła podstawowa, przedszkole.
  • W sierpniu 1967 r. polkowicki MHID otrzymał 3 lokale sklepowe w nowym budownictwie. Na przełomie sierpnia i września otworzy się w nich sklepy: spożywczy, wędliniarski i artykułów gospodarstwa domowego.
  • W „Gazecie Robotniczej" z 29 sierpnia 1967 r. czytamy: „Obecnie jest w budowie gazociąg do Polkowic, którym już w przyszłym roku popłynie gaz do nowych bloków tego miasta".
  • W 1968 r. w Polkowicach rozbudowana będzie oczyszczalnia ścieków i przystosowana do potrzeb miasta rzędu 30 000 mieszkańców.
  • 2 XI 1967 r. w siedzibie władz miejskich w Polkowicach odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli KW PZPR we Wrocławiu, KP PZPR u Lubinie oraz kierownictwa KGHM. Tematem obrad były potrzeby i problemy miasta, do których zaspokojenia i rozwiązania mogą przyczynić się władze wojewódzkie. Debatowano nad sprawami budownictwa mieszkaniowego, bowiem kombinat potrzebuje 4840 izb, a wykonawca — LLPB — gwarantuje zbudowanie do końca bieżącej pięciolatki tylko 4160 izb. W drugiej połowie 1968 r. ciepło z elektrociepłowni dotrze do polkowickich mieszkań. Na przełomie 1968/69 r. oddana będzie w Polkowicach nowa szkoła i rozpocznie się budowa żłobka, przedszkola, apteki i przychodni lekarskiej. Zakończenie budowy tych obiektów planuje się na 1970 r.
  • W listopadzie 1967 r. bawiący z wizytą w zagłębiu miedziowym członek Biura Politycznego KC PZPR, wicepremier F. Waniołka odwiedził Polkowice.

1968

  • MzDK w Lubinie w marcu 1968 r. zainicjował organizowanie w Polkowicach, w kawiarence przy stołówce, comiesięcznych spotkań z aktorami, pisarzami itp.
  • W czerwcu 1968 r. liczba stałych mieszkańców Polkowic wynosiła 2800, a zameldowanych czasowo  około 1700 osób. Miastu przybyły dwa bloki mieszkalne dla 72 rodzin. W ostatnich latach zbudowano także 3 hotele robotnicze.
  • Na Święto Odrodzenia Polski Polkowice przybrały odświętny wygląd, ponieważ w związku z oddaniem kopalni do wstępnej eksploatacji przybędą do zagłębia miedzi przedstawiciele najwyższych władz partyjnych i państwowych.
  • W „Gazecie Robotniczej" z 23. X. 1968 r. czytamy: „W Polkowicach przystąpiono do budowy dużej szkoły o 24 pomieszczeniach do nauki. Szkoła ma być przekazana do użytku 1. IX. 1969 r."

1969

  • „Rem" w 1969 r. przystąpi do budowy domu mieszkalnego w Polkowicach.
  • Z budownictwa mieszkaniowego KGHM do końca 1969 r. Polkowice otrzymają 335 mieszkań o łącznej liczbie 1055 izb.
  • Latem 1969 r. w Polkowicach na osiedlu Sienkiewicza oddany został 4-piętro-wy hotel robotniczy na 300 miejsc. Zlokalizowany w sąsiedztwie trzech innych budynków hotelowych — zbudowanych w minionych latach — prezentuje się okazale. Następny budynek z tej serii oddany będzie w listopadzie br., a ostatni, którego budowę rozpoczęto w III kwartale br. — ukończony zostanie w II kwartale przyszłego roku.
  • Z końcem 1969 r. kopalnia „POLKOWICE" włączy się w realizację ważnych dla miasta inwestycji, obejmując patronat nad nową szkołą podstawową, pomagając w budowie kina, ośrodka zdrowia i organizowaniu ogródków działkowych.
  • W 1969 r. ukończono budowę szkoły podstawowej w Polkowicach.
  • W grudniu 1969 r. na spotkaniu władz powiatowych z przedstawicielami KGHM zapadła decyzja o budowie Domu Kultury w Polkowicach, z salą widowiskową na 500—600 miejsc, z urządzeniami pozwalającymi wyświetlać filmy i przyjmować zespoły teatralne. Znajdą się tam również: biblioteka, kawiarnia itp. Koszt budowy wyniesie 15 mln zł, z czego 10 min pokryje KGHM. Istniejący klub „Cuprum" postanowiono ze względu na ciasnotę przenieść do innego pomieszczenia.
  • Plan perspektywiczny rozwoju miasta Polkowice przechodził różne koleje. Początkowo Polkowice miały być miastem 20-tys„ potem 40-tys. W związku jednak z możliwością występowania w rejonie Polkowic szkód górniczych ustalono, że do 1985 r. lepiej będzie Polkowice zatrzymać na fazie rozwoju 20-tys. miasta. Plan zakłada likwidację starej zabudowy Polkowic. Centrum miasta znajdować się będzie między obecnym rynkiem a ośrodkiem budowanym w latach 1965—66 i nadal jeszcze rozbudowywanym. Sukcesywnie będzie budowany rejon starego miasta, centrum i osiedle Polkowice 2.

1970

  • Nowy projekt rozbudowy Polkowic jest już gotowy. Miasto otrzyma w przyszłości m. in. nowoczesny dom kultury, stadion sportowy, krytą pływalnię z basenem kąpielowym, hotel z restauracją, dworzec PKS, automatyczną centralę telefoniczną, kino, poradnię służby zdrowia itd.
  • W osiedlu Sienkiewicza w Polkowicach oddano 8 bloków, a dalsze cztery mają także być wkrótce gotowe. Mieszkania w domach są ładne, cóż jednak z tego, gdy w pobliżu nie ma sklepów, kina, bibliotek itp. placówek usługowych.
  • W latach 1971—1972 przekaże się górnikom mieszkającym w Polkowicach około 200 ogródków działkowych.
  • W uchwale KP PZPR w Lubinie z 2 listopada 1970 r. czytamy: „Najdalej w 1973 r. należy przystąpić do budowy kompleksowego ośrodka kultury w Polkowicach... a bazę i działalność klubu ZMS — „CUPRUM" rozszerzyć i przekształcić w międzyorganizacyjną placówkę kulturalną... Do końca 1971 r. należy wznowić działalność kina".

1971

  • W maju br. w osiedlu Sienkiewicza w Polkowicach oddano do użytku przedszkole nr 2.
  • Polkowicki oddział LLPB wraz z innymi kooperującymi przedsiębiorstwami — w ramach czynów przedzjazdowych — postanowił skrócić cykl budowy szkoły podstawowej w Polkowicach. 1. IX. 1972 r. dzieci z osiedla nr 2 rozpoczną naukę w nowej szkole.
  • W 1971 r. Polkowice uzyskały 1032 izby mieszkalne.

1972

  • 22 lipca 1972 r. oddana zostanie w Polkowicach szkoła podstawowa z salą gimnastyczną, urządzeniami sportowymi, placem rekreacyjnym, ogródkiem itd.
  • 11 III 1972 r. w szybie P-4 kopalni „POLKOWICE" zdarzył się niecodzienny wypadek. Górnik przodowy z PBKRM — F. Pluto spadł w kilkusetmetrową czeluść szybu. Dzięki przytomności umysłu, górniczej rutynie i niemałej dozie szczęścia — udało mu się ocalić życie.
  • Kopalnia „POLKOWICE" pomoże w br. miejscowemu PGR w budowie szklarni, co przyczyni się do lepszego zaopatrzenia miejscowych sklepów w warzywa i owoce.

Gorąco zachęcam do polemiki z być może mocno propagandowo zaprezentowanymi informacjami. Ale czy dzisiaj tak bardzo się różnimy w stylistyce? Szczególnie jeżeli informację podają włodarze różnych szczebli...

Może dzięki powyższym informacjom uda się uzupełnić opisy kilku obiektów w Polkowicach. No cóż, ja tego nie widziałem, ale ktoś widział i napisał…

Żródło:https://dolny-slask.org.pl/6914924,foto.html


Polska / Województwo dolnośląskie / Powiat polkowicki / Polkowice
maras | 2017-11-08 16:54:57
Ciekawe :)
Zed | 2017-11-12 19:57:28
Przez wiele lat widniało w Polkowicach takie hasło: Polkowice Sercem Zagłębia Miedziowego. W piątek mieliśmy górniczą 7. Przed nami święto górnicze.
RAJL | 2017-11-13 06:54:39
W takim razie jest to ciągle żywe i bijące serce Zagłębia....